2024. november 25. hétfő
Elemzések, szöveges előrejelzések

HungaroMet: 2021. augusztus 12. 11:57

Jelentős, országos esőre egyelőre nincs kilátás

Miközben hazánk északnyugati fele, kétharmada az elmúlt napokban, hetekben többször is megázott és a talajban van több-kevesebb nedvesség, a délkeleti területeken igen súlyos az aszály. Márpedig a hét végéig jelentős csapadék nem várható, arrafelé a baj tovább fokozódik az öntözés nélküli szántóföldi kultúrákban. Hétfőtől, keddtől nő meg a záporok, zivatarok kialakulásának az esélye, akkor egy hidegfront mérsékli majd fokozatosan, mintegy 6-8 fokkal a hétfőig tovább fokozódó meleget.

Az előző héten csütörtökön egy légörvény helyeződött térségünk fölé, melyből országszerte hullott eső, de sokfelé záporok, zivatarok is kialakultak. A csapadék mennyisége azonban elmaradt a várttól és a szükségestől, főleg az Alföldön. Hevesebb zivatarok erősen viharos széllel ezúttal is az Alföld délkeleti részén alakultak ki. Pénteken, szombaton és vasárnap nagyrészt száraz idő volt, majd a hét utolsó napjának éjjelén hidegfront érkezett, nagy területen zivatarokkal. Ez a csapadékhullám inkább csak a keleti országrész északi felét öntözte számottevő esővel, végre jelentős csapadékot kapott az igen száraz Jászság is, viszont a viharsarok ezúttal is kimaradt. Ezen a héten csak néhol alakult ki az országban zápor, zivatar, számottevő csapadék már nem hullott. Az elmúlt 10 nap csapadékösszege így nagy területen 10 és 25 mm között alakul, de a délkeleti országrész ezúttal is kimaradt a komolyabb esőből (1. ábra). A 30 csapadékösszegben hatalmas különbségek alakultak ki az országban, északnyugaton például 50 mm-t meghaladó többlet, míg délkeleten ezt meghaladó hiány mutatkozik (2. ábra). A 90 napos anomáliában is megjelenik az északnyugat-délkelet közötti nagy különbség, de az ország döntő része csapadékhiányban szenved (3. ábra).
A talaj felszín közeli rétege sokat szikkadt az elmúlt napokban, de még így is az Alföld középső és déli részének kivételével kellően nedves (4. ábra). A középső talajrétegek az Alföldön nagy területen kritikusan szárazak, a legrosszabb a helyzet a Viharsarokban, ahol május 20. óta alig esett eső (5. ábra).
A maximum hőmérsékletek az ország nagy részén többnyire 30 fok körül alakultak, csak vasárnap érkezett átmenetileg forró levegő az Alföldre az érkező hidegfront előtt, ahol délután ismét 34-37 fokos csúcsértékek alakultak ki. A hosszabbodó éjszakák hatását mutatja, hogy az ország egyes részein  (főleg a Kiskunságon és Nógrádban) igen erős a napi hőingás. A szélcsendes, derült éjszakákon erőteljes a lehűlés, melyhez a száraz talaj és levegő is hozzájárul, így a 20 fokot is meghaladta a reggeli és délutáni hőmérséklet közti különbség az elmúlt két nap során.

A napraforgó és a kukorica számára rendkívül jól jött a csapadék, ahol esett legalább 5-10 mm, bár az Alföldön többfelé jég és erősen viharos szél okozott jelentős károkat. Főleg északnyugaton a több csapadékos nap hatására a kórokozók is megjelentek. A csapadék eloszlásának és az öntözésbeli különbségek hatására nagy különbségek alakultak ki az országrészek, de akár közeli táblák között is a növények állapotában. A szárazabb területeken öntözés hiányában helyenként derékig érő, elöregedett kukoricát is látni, ezzel szemben vannak szépen fejlett állományok is. A kukorica számára júliusban és augusztusban is 100-100 mm csapadék lenne az optimális, egy átlagosan csapadékos június után. Ez júliusban az országnak csak igen kis hányadán valósult meg, ráadásul egy nagyon száraz június után még nagyobb mennyiségre lett volna szükség. A napraforgó és a kukorica a magképződés / szemképződés, az Alföldön az érés szakaszában jár. A növények a tavasszal és a nyár első felében elszenvedett lemaradást sokfelé már nem tudták bepótolni, mai tudásunk alapján az országrészek között nagy különbségek várhatók a termésátlagokban, zömében átlag alatti értékekkel, főleg a békés megyei területeken nagy a probléma.

A legfrissebb NDVI vegetációs index térképek a július végére, augusztus elejére vonatkozó állapotot mutatják. Az index értéke a nyár eleji maximum után ilyenkor tovább szokott csökkenni, ami természetes folyamat. A legtöbb zöld tömeg középhegységeink erdeiben figyelhető meg ilyenkor. A változást mutató térképünkön főleg a keleti országrészben látható csökkenés, míg északnyugaton jelentős növekedés van, mely a július közepén megérkezett eső hatása. Az anomália térkép vegyes képet mutat: az Alföldön sokfelé az ilyenkor szokásosnál kevesebb a zöld tömeg, míg a Kisalföldön javult a helyzet.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegek jelenleg többnyire 1050 és 1180 foknap között alakulnak, az északi és a nyugati határszélen mutatkoznak a kisebb, délkeleten pedig a nagyobb értékek (6. ábra). Az idén júniusig jellemző elmaradás a tavalyi értékekhez képest eltűnt, többnyire kis pozitív eltérés látható, és a sokéves átlaghoz képesti lemaradás is minimálisra csökkent. Mindez azt jelenti, hogy a hűvös tavaszi időjárás miatti lemaradást a hőmérséklet a júniustól ismétlődő hőhullámokkal „ledolgozta”. A növények egy része is sokat behozott a lemaradásból (főleg, hogy a csapadékhiány is felgyorsítja az öregedést), fenológiai fázisaik az átlaghoz képest már csak egy szűk héttel később következnek be.

Kukoricára vonatkozó agrogramot* Kaposvár és Békéscsaba térségére vonatkozóan mutatunk be (7. és 8. ábra). Előbbi térség többé-kevésbé az ország nagyobb részét jellemző, míg utóbbi kiugróan a legszárazabb terület. Nehezen indult a vegetációs időszak a kukorica számára. Országszerte kevesebb eső hullott áprilisban és május elején, mint ami a növény számára optimális lett volna, majd a május közepén érkezett jelentős csapadék sokat segített. Május második felétől alig esett, a talaj folyamatosan veszített a nedvességtartalmából, június első felében már sokfelé a kritikus, 40%-os szint alá csökkent. Az alacsony hőmérséklet is problémát okozott, mert a hűvös időben a talaj hőmérséklete csak nagyon lassan, a szokásosnál jóval később érte el a 10 fokos küszöbértéket, ezért jelentős késést szenvedett a kukorica vetése. A napi középhőmérséklet májusban is csak kevésszer érte el a kukorica számára optimális értéket, a görgetett hőösszeg is jóval az ideális alatt alakul. A növény csirázása, kelése és korai fejlődése ezért lassan, vontatottan haladt. Június elején érkezett meg a meleg, mely a mélyebb talajrétegek többnyire kedvező talajnedvességi viszonyaival együtt közel ideális körülményeket teremtett a növény felgyorsuló fejlődéséhez. Az elmaradt júniusi csapadék miatt azonban a talaj a hónap közepére, második felére egyre jobban kiszáradt, a nehéz szezonkezdetet nehéz június követte. Július is szárazsággal indult, majd 10.-e után egyre többfelé alakultak ki nagy csapadékot adó zivatarrendszerek, és bár ezek területi eloszlása nem volt egyenletes, de a hónap közepén az ország jelentős részén csökkent a szárazság, és a vegetációs időszak kezdete óta felhalmozódott csapadékhiány. Ez az eső azonban már nem tudta pótolni az előző fenológiai fázisokban elszenvedett hiányt, az alacsony, korán öregedésnek indult állományok már nem tudták utolérni magukat. Az ország északnyugati, északi részén a folytatásban is előfordultak nagyobb esőt adó csapadékrendszerek, míg az Alföld, főleg a Viharsarok és térsége alig kapott esőt. A vegetációs időszak kezdete óta lehullott csapadék mennyisége az ország nagyobb részén 220-240 mm között jár, mely mintegy 100 mm-es hiány az ideálishoz képest. De a Viharsarokban például csak 110 mm esett, ami harmada az optimális értéknek!

A hét végéig nem változik lényegesen időjárásunk, a meleg viszont fokozódik, markáns front és lehűlés majd kedden-szerdán érkezhet. Hétfőig csak elszórtan alakulhat ki zápor, zivatar, területi átlagban számottevő csapadék nem valószínű. Kedden és szerdán nő meg majd a záporok esélye. A levegő páratartalma napközben 50, sokfelé 40% alá csökken, levélnedvesség csak harmatból várható. Keddtől érkezhet majd nedvesebb levegő térségünkbe. A talaj országszerte száradni fog a következő napokban, ez az északi, északnyugati részeken nem okoz gondot, de az Alföldön, főleg annak középső és déli részén súlyosbodik az aszály. Fokozódik a meleg, főleg a déli országrészben, a csúcshőmérsékletek arrafelé vasárnap és hétfőn a 36-37 fokot is elérhetik. Keddtől kezd majd hűvösebb levegő érkezni fölénk, csütörtökre 23-28 fokra esnek vissza a maximumok. Kezdetben nem lesz szeles az idő, napközben várhatók időnként élénk széllökések, erős szelet majd a keddi hidegfront hoz.  

A napi munkák tervezéséhez, a rövid távú döntéseknél érdemes a legfrissebb méréseket, és a folyamatosan frissülő előrejelzéseket figyelemmel kísérni a Szolgálat honlapján, mert ezen elemzésünkben csak vázlatosan írjuk le a várható időjárást. A tíz percenként frissülő radar adatok mellett az előrejelzések, valamint itt az agrometeorológiai oldalon a speciális elemeket tartalmazó, folyamatosan frissülő, meteorológiai elemenkénti bontásban csoportosított térképes előrejelzések sok hasznos és jelen szöveges elemzésnél frissebb információt adhatnak. Az időjárás aktuális és várható alakulásával kapcsolatban telefonos információs szolgáltatásunk (06 90 603421), és Meteora mobil alkalmazásunk is rendelkezésre áll.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) az agro.met.hu oldalán a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény által előírt, mezőgazdasági káresemények termelői bejelentésének alapját képező információkat jelenít meg (agrárkár-enyhítés). A rendszer az OMSZ mintegy 120 automata mérőállomásán, továbbá közel 500 csapadékmérő állomásán mért adatai alapján működik. Az aszály jogszabályban előírt feltételeinek megállapításához földfelszíni méréseink mellett a radaros csapadékmérést is felhasználjuk, amivel pontosabb képet kapunk a csapadékhullás területi eloszlásáról.

Készült: 2021. augusztus 12.


* A kukorica számára ideális, illetve a tényleges időjárási paraméterek (csapadék, talajnedvesség, hőmérséklet) összevetése látható az agrogramnak elnevezett ábrán a növény vegetációs időszakában. A legfelső, a csapadékot ábrázoló grafikonon megjelenik a napi csapadék (bal oldali tengelyen), az időszak során összegzett és a növény számára optimális összegzett csapadék (jobb oldali tengelyen). Így jól látszik a két utóbbi érték közötti eltérés, ami a csapadékhiányt vagy -többletet mutatja. A talajnedvesség ábrán a növények számára felvehető hasznos vízkészlet százalékában vannak megadva az értékek. A talajnedvesség május 15-ig a fölső 20 cm-es, majd ez után a fölső 50 cm-es réteg nedvességét mutatja. A már kritikusnak tekinthető 40%-os érték alatti időszakot pirossal emeljük ki. A hőmérséklet ábrán a ténylegesen mért érték mellett a növény számára optimális napi középhőmérsékletet (bal oldali tengelyen), valamint a görgetett hőösszeget (10 Celsius fokos bázissal) és ennek optimális értékeit mutatjuk be (jobb oldali tengelyen).


1. ábra
10 napos csapadékösszeg 2021. augusztus 11-ig (mm)


2. ábra
A 30 napos csapadékösszeg eltérése a sokéves átlagtól 2021. augusztus 11-én (mm)


3. ábra
A 90 napos csapadékösszeg eltérése a sokéves átlagtól 2021. augusztus 11-én (mm)


4. ábra
Talajnedvesség a növények számára hasznosítható vízkészlet százalékában
a talaj felső 20 cm-es rétegében 2021. augusztus 10-én (%)


5. ábra
Talajnedvesség a növények számára hasznosítható vízkészlet százalékában
a talaj felső 50 cm-es rétegében 2021. augusztus 10-én (%)


6. ábra
A kukoricatermesztésben használt hőösszeg értékek 2021. augusztus 10-én (foknap)


7. ábra
Kukoricára vonatkozó agrogram Kaposvár térségére 2021. augusztus 10-ig (részletes magyarázat a szövegben)


8. ábra
Kukoricára vonatkozó agrogram Békéscsaba térségére 2021. augusztus 10-ig (részletes magyarázat a szövegben)