HungaroMet: 2018. április 27. 08:14
2018 áprilisi helyzetkép
A világon sokfelé volt a tavasszal és van most is szélsőséges időjárás, mely jelentősen befolyásolja az élelmiszer termelést. Európa nagy részén a kedvezőtlen kora tavaszi időjárás miatt késnek a mezőgazdasági munkák, késében a vetés. Az Egyesült Államokban délen szárazság, északon hideg és hó nehezíti, nehezítette a gazdák életét. Argentínában bár megérkezett a csapadék, de már későn, és az a betakarítás előtt álló kukoricán már nem segített, jelentős károk vannak. Az alábbiakban ezeket az időjárási folyamatokat és azok mezőgazdaságra gyakorolt hatását foglaljuk össze a nagyobb termőterületeken.
Európa
Európa legnagyobb részén a február vége, március eleje hozta a tél leghidegebb időszakát. Átmeneti enyhülés után március második felében újabb hideghullám árasztotta el a kontinenst a mediterrán térséget leszámítva. Március végére jelentős hőösszeg elmaradás gyűlt össze az átlaghoz képest. Áprilisban ugyanakkor gyors, erőteljes és tartós fölmelegedés indult el, mely ezt a hátrányt a legtöbb helyen visszahozta, sőt sok sokfelé előny is keletkezett. Általánosságban sok csapadék hullott, a korábban aszályos területeken is pótlódott a nedvesség. Már csak Lengyelország déli részén van jelentős csapadékhiány. Áprilisban ugyanakkor jelentősebb csapadék inkább csak Nyugat-Európában, illetve Finnország és Oroszország északnyugati részein hullott, sokfelé szükség lenne csapadékra.
Egyesült Államok
Márciusban és április elején Kaliforniában a csapadék hatására jelentősen javultak a szezonra vonatkozó kilátások. A Nagy-síkság déli részén ugyanakkor folytatódott a száraz idő, különösen Texas nyugati felében, Oklahoma, Kansas államokban. A Texas középső területeitől Indiana államig húzódó vonaltól délkeletre eső részeken sok eső hullott, többfelé a mezőgazdasági munkákat is akadályozta a felázott talaj. Április első felében rekord hideg időjárás uralkodott az északi területeken, elsősorban a Sziklás-hegység és a Nagy-tavak között, a fél havi átlag pl. Iowa államban helyenként 10 fokkal volt az átlag alatt. Április 13-16. között pedig például Wisconsin államban rekord hóvihar tombolt több 10 cm hóréteget produkálva.
Dél-Amerika
Argentínában tovább fokozódott a szárazság április első felében. A hónap közepén a középső területekre kiadós érkezett csapadék a kukorica és a szója számára már későn jött, de a talajnedvesség fontos lesz a betakarítás utáni vetéseknek. Brazíliában a márciusi és április eleji csapadék a másodvetésű kukoricának, különösen a Parana folyó mentén fekvő területeken, melyek a másodvetésű kukorica fő vetésterületének számítanak.
Dél-Ázsia
Pakisztánban és India északi részein az átlagosnál melegebb idő felgyorsította az őszi búza és a káposztarepce érését. E közben bár helyenként hullott csapadék, egyre nagyobb a hiány, elsősorban a tavaszi vetésű növények számára.
Kelet-Ázsia
Kínában március folyamán az átlagosnál jóval enyhébb idő uralkodott, időnként már nyárias hőmérsékletekkel, miközben északon a csapadék mennyisége elmaradt a szokásostól. Áprilisban az északi területekre is megérkezett a csapadék, a fő őszi búza és repce termőterületekre. Délen ugyanakkor még mindig elmarad a ideális mennyiségtől a tavaszi rizs számára.
Az időjárás az egész világon döntően befolyásolja a mezőgazdasági termelést, különösen a növénytermesztést. A nagy termőterületeken bekövetkező időjárási szélsőségek, vagy azok hiánya pedig a világpiacra, így a magyarországi mezőgazdasági árakra van nagy hatással. Például egy nagy kiterjedésű, jelentős aszály vagy áradás vagy tavaszi fagy jelentős mértékben hat a termés várható mennyiségére és minőségére. Ezen hosszú távú hatások ismeretében előre föl lehet készülni a világpiac várható alakulására. Ebben a cikkünkben többek között az Európai Bizottság hivatalos értesítőjének (MARS), ill. az USA Mezőgazdasági Minisztériumának kiadványának (WASDE) segítségével foglaljuk össze azokat az aktuális agrometeorológiai információkat a világból, melyek a hazánkban is nagy mennyiségben termesztett kultúrákat érinti.
A legnagyobb termelő országok növénykultúránként, amelyekre érdemes figyelni:
- búza: EU, Kína, India, USA, Oroszország
- kukorica: USA, Kína, Brazília, EU, Mexikó, Argentína, Ukrajna, India
- repce: Kanada, Kína, India, EU
- napraforgó: Oroszország, EU, Ukrajna, Argentína
- szója: USA, Brazília, Argentína, Chile, India
2018. április 26.
Globális VHI Index 2018 április második dekádjára (forrás: www.fao.org)
(VHI: Vegetation Health Index - ez egy műholdas mérésekből származtatott komplex index, mely röviden összefoglalva a növényzet egészségi szintjét mutatja: a zöld értékek egészséges, míg a sárga és vörös színek az aszályos növényzetet mutatják. A szürke, kék és rózsaszín területek hiányos adatokat, felhős és havas területeket jelölnek. A sivatagi részek értelmezése hosszabb leírást kíván.)